Рекомендації
батькам про підлітка

1. Не навчайте того, з чим Ви не обізнані, не соромтеся, якщо чогось не знаєте. Пообіцяйте з цим питанням розібратися й обов'язково це зробіть.

2. Не сприймайте дитину як свою власність, не ростіть її для себе. Ваша мета – викохати її для життя серед людей.

3. Довіряйте дитині. Розтлумачуйте те, що вона робить, із кращого, а не з гіршого боку. Залишайте за нею право на помилки. Тільки припускаючись помилок, дитина набуває вміння самостійно їх виправляти.

4. Не ставтеся до дитини зневажливо. Людина змалечку повинна відчувати свою значущість. Лише тоді з неї виросте творча, впевнена у своїх силах, відповідальна особистість.

5. Будьте терплячими, ставтеся терпляче до дитячих поривів. По-перше: розвиток особистості – випробування не лише для вас, батьків,але й для самої дитини. Виховуйте її вимогливою любов'ю. По-друге: Ваша нетерплячість – ознака слабкості, перший показник невпевненості у собі.

6. Будьте послідовними у своїх вимогах, однак запам'ятайте: успіх у вихованні досягається не покаранням, а стабільністю обов'язкових для виконання правил, спокійним тоном спілкування, неквапливістю.

7. Потурбуйтеся про те, аби Ваша дитина накопичувала досвід у спокійному темпі. Дозволяйте їй відпочивати від Ваших розпоряджень, зауважень, наказів. Нехай син або донька потроху вчаться самостійності.

8. Виключіть зі своєї практики вислів: "Роби, як я наказав", замініть цю форму вимог іншою: "Роби, тому що не зробити цього не можна, адже це принесе користь". Дитина має звикнути діяти не за вказівкою (навіть батьківською), а тому що це доцільно, розумно, потрібно для чиєїсь вигоди.

9. Оцінюючи дитину, кажіть їй не тільки про те, чим ви особисто незадоволені, а й про те, що Вас у ній радує. Ніколи не порівнюйте свою дитину із сусідською, з її друзями, однокласниками. Порівнюйте якою вона була вчора і якою є сьогодні. Це допоможе швидше опанувати ази батьківської мудрості.

10. Пам'ятайте! Для дитини Ваше ставлення до своїх батьків є найкращим прикладом того, як треба ставитися до Вас!

11. Організовуйте сімейне життя таким чином, щоб не лише Ви мали обов'язки перед дитиною, а й вона перед Вами. Дайте їй зрозуміти, що ви також потребуєте її посильної допомоги.

 

5 Шляхів до серця дитини (за Бруно Ферреро):

- дотик;

- час;

- слова-заохочення;

- подарунок (спитайте чого дитина хоче);

- допомога.

 

Проблеми виховання в сучасній сім'ї :

1. Неузгодженість виховних впливів між подружжям;

2. Брак часу або небажання спілкуватися з дитиною;

3. Перекладання обов'язків;

4. Педагогічна неграмотність;

5. Матеріальні негаразди;

6. Негативний вплив ЗМІ;

7. Втрата духовно-культурних цінностей;

8. Заохочення і покарання.



Спокійні батьки – Спокійні діти

Багато дітей у підлітковому віці зі спокійних, лагідних перетворюються на некерованих, грубих.

 

Які ж причини грубості підлітків?

1. Агресівність фіксується, коли діти за соціальним і психологічним статусом не відповідають своєму вікові – ще не засвоїли правил спілкування та поведінки в суспільстві. Це часто трапляється в сім'ях, де дитина одна – є ризик, що вона виросте егоїстом.

2. Спалах гніву, незадоволення виникають у відповідь на намагання дорослих принизити, образити, підкорити своїй волі.

3. Агресивність може бути рисою характеру, яку дитина успадкувала. Таким дітям важко в будь-якому колективі. Грубістю може вважатися влучний гумор підлітка.


Рекомендації батькам

 

1. Уникайте конфліктів, щоб не провокувати свою дитину.

2. Зважайте на те , що дитина вже виросла і має право на свою думку, а грубість, можливо, - намагання звільнитися від вашої опіки.

3. Найбільше підлітки не люблять батьківських повчань – тому ефективнішою буде спокійна, ввічлива розмова без категоричних оцінок і настанов.

4. Батьківський авторитет для дитини повинен бути непохитним. Якщо дорослі демонструють нестримність, істерію, непослідовність – важко чекати від дитини кращої поведінки.

5. Підліток хоче відчути себе дорослим, самостійним, його дорослість виявляється у поведінці всупереч волі батьків. Коли підліток відчуває, що його думку поважають, радяться з ним, підкреслюють його значущість у сім'ї і школі, тоді він акцентуватиме увагу на своїй дорослості інакшим способом, поважатиме думку близьких.

6. Підлітку необхідне переконання, що він не байдужий для дорослих, його розуміють і намагаються допомогти у складній ситуації.

 

Рекомендації батькам щодо профілактики агресивної поведінки підлітків

Агресія - індивідуальна аби колективна поведінка чи дія, спрямована на спричинення фізичної чи психічної шкоди або навіть на знищення іншої людини чи групи.

Агресивна поведінка виявляється вже в ранньому віці, випробовуючи батьківське терпіння і створюючи напруження у стосунках із однолітками.

Найгостріше постає проблема агресивної поведінки у підлітковому віці, коли здійснюється перехід до нового щабля розвитку особистості; серед підлітків посилюється негативізм, демонстративна стосовно дорослих поведінка, частішають випадки виявів жорстокості й агресивності.

 

Агресивність супроводжують:

 

-      неадекватне самооцінювання (занижене або завищене);

-      неадекватний рівень домагань, що не відповідає можливостям підлітка;

-      підвищена емоційна напруженість і тривожність;

-      різний ступінь неадекватності уявлень підлітків про своє місце в сім'ї, про ставлення до них однолітків;

-      низький рівень сформованості комунікативних навичок тощо.

 

Рекомендації батькам щодо спілкування з агресивними дітьми

 

1.   Пам'ятайте, що заборона й підвищення голосу — найнеефективніші способи подолання агресивності, лише зрозумівши причини агресивної поведінки і знявши їх, ви можете сподіватися, що агресивність дитини буде знижена.

2.   Дайте дитині можливість вихлюпнути свою агресію, спрямувати її на інші об'єкти. Дозвольте їй побити подушку або розірвати «портрет» її ворога і ви побачите, що в реальному житті агресивність у даний момент знизилася.

3.   Показуйте дитині особистий приклад ефективної поведінки. Не допускайте при ній вибухів гніву або лихослів'я про своїх друзів або колег.

4.   Важливо, щоб дитина повсякчас почувала, що ви любите, цінуєте і приймаєте її. Не соромтеся зайвий раз її приголубити або пожаліти. Нехай вона бачить, що потрібна і важлива для вас.

 

Рекомендації батькам щодо стримування агресивної поведінки підлітків

 

1.   Виявляти до підлітка більше уваги, любові та ласки.

2.   Батьки повинні стежити за своєю поведінкою в сім'ї. Кращий спосіб виховання дітей — єдність їхніх дій.

3.   Не застосовувати фізичні покарання.

4.   Допомагати підлітку знаходити друзів. Заохочувати розвиток позитивних аспектів агресивності, а саме завзятості, активності, ініціативності, перешкоджати її негативним рисам, зокрема ворожості, скутості.

5.   Пояснювати підлітку наслідки агресивної поведінки.

6.   Враховувати у вихованні та навчанні особистісні властивості підлітка.

7.   Надавати підлітку можливість задовольнити потреби в самовираженні й самоствердженні.

8.   Обмежувати перегляд відеофільмів та комп'ютерних ігор зі сценами насильства.

9.   Спрямовувати енергію підлітка у правильне русло, наприклад, заняття у спортивних секціях; заохочувати його до участі в культурних заходах.

 

Поради батькам конфліктних дітей:

 

1.   Стримуйте прагнення дитини провокувати сварки з іншими. Треба звертати увагу на недоброзичливі погляди один на одного або бурмотіння собі під ніс. Звичайно, у всіх батьків бувають моменти, коли ніколи й неможливо контролювати дітей. І тоді найчастіше вибухають «бурі».

2.   Не намагайтеся припинити сварку, обвинувативши іншу дитини в її виникненні і захищаючи свою. Намагайтеся об'єктивно розібратися в причинах її виникнення.

3.   Після конфлікту обговоріть з дитиною причини його виникнення, визначте неправильні дії вашої дитини, що призвели до конфлікту. Спробуйте знайти інші можливі способи виходу з конфліктної ситуації.

4.   Не обговорюйте при дитині проблеми її поведінки. Вона може утвердитися в думці про те, що конфлікти неминучі, і буде продовжувати провокувати їх.