ДПТНЗ "СУМСЬКИЙ ЦЕНТР ПРОФЕСІЙНО-ТЕХНІЧНОЇ ОСВІТИ

(ПТУ-2) ГОТУЄ ВИСОКОКВАЛІФІКОВАНИХ РОБІТНИКІВНА БАЗІ 11 КЛАСІВ
  • Кухар. Кулінар борошняних виробів. Кухар дитячого харчування
  • Модельник дерев'яних моделей
  • Друкар флексографічного друку


Загальні відомості

              Професія модельника одна із найпрестижніших професій у машинобудуванні.

Професія модельника творча, досить складна, майстерність шліфується роками, схожа з професією скульптора.

Потрібні знання ливарного та механічного виробництва, вміння читати креслення будь-якої складності, володіти об'ємною уявою для представлення майбутньої виливки і створення її модельного комплекту.

Необхідне чуття, фантазія і уява для того, щоб з креслення зробити реальну річ.

Ця професія завжди вважалася досить елітною. Модельники навчаються і удосконалюються все життя. Зараз все більше цехів переходять на комп'ютерне моделювання.

Професія модельника дерев'яних моделей  вимагає великого досвіду і спеціальних знань.

Детальніше...


Професія – верстатник широкого профілю.

Загальна характеристика професії

Верстатник широкого профілю працює на металообробному виробництві, в ремонтних майстернях, ремонтних цехах різних виробництв. Спеціальність виникла у зв'язку з необхідністю оперативного виготовлення невеликих партій деталей різної складності для ремонту верстатів і механізмів. Верстатник широкого профілю обробляє деталі з металу і інших матеріалів на токарних, фрезерних, свердлувальних і шліфувальних верстатах.

Керуючись кресленням деталі, визначає послідовність її виготовлення. Підбирає необхідні для цього інструменти. Використовує довідники і проводить необхідні розрахунки. Вибирає режим різання, проводить наладку верстата, встановлює інструмент і заготівку, проводить обробку деталі. Вивірює за допомогою оптичних приладів розміри деталі і якість її обробки. Використовує ручні інструменти, механічне устаткування (токарні, свердлувальні, фрезерні, шліфувальні верстати) і вимірювальні прилади.

Праця верстатника

Верстатник працює в закритому приміщенні, при хорошому освітленні, нормальній температурі повітря.  Робота верстатника кваліфікується як праця середньої важкості. Вона добре механізована, виконувати її можуть як чоловіки, так і жінки. Працює верстатник, в основному, стоячи.

Детальніше...

 

Загальна характеристика професії.

З відновленням фабрик, заводів в Україні активно розвивається промисловість. Великим попитом користується професія електрогазозварник, ще зовсім недавно не досить престижна. Зварювання - надійний та економічний спосіб нероз'ємного з'єднання деталей машин, конструкцій та споруд. Суть його - в утворенні   міцних зв'язків між атомами і молекулами з'єднувальних тіл завдяки місцевому зчепленню під тиском чи особливому виду деформацій. Неможливо уявити сучасне навколишнє середовище, без застосування такого міцного і доступного способу з'єднання, як зварювання.

Ще в прадавні часи люди використовували паяння для виготовлення зброї, ювелірних виробів, знарядь праці. Поступовий розвиток ливарної справи привів до виникнення ливарного зварювання. Ливарне зварювання використовувалось для виго­товлення виробів з міді, олова, срібла та золота. Пізніше почали використовувати залізо, яке через високу температуру плавлення не піддавалось обробці. Пройшло багато поколінь металообробників поки винайшли горнове зварювання заліза. Але металообробники не стояли на досягнутому, тому винайшли електричне дугове зварювання. Наприкінці XIX століття французький хімік Ле-Шательє винайшов ацетилено-кисневе полум'я, а на початку XX французькі інженери Пінар і Фуше застосували його для зварювального пальни­ка. Так почалося промислове освоєння газового зварювання.

Саме в Україні вперше в світі були розроблені та стали використовуватися електричні контактно-стикові зварювальні машини та машини для точкового та багатоточкового електричного зварювання, автоматичні зварювальні апарати, створені Є.О. Патоном. Розроблені технології, створені устаткування і матеріали, що дозволяють виконувати зварювання в найрізноманітніших умовах:

  • на землі;
  • під водою;
  • в космічному просторі.

Зварювання необхідне майже у всіх галузях господарчого комплексу, воно і надалі буде розвиватися і вдосконалюватися.

 

Детальніше...

Чим займається Кранівник? Управляє баштовим краном. З роботи кранівника починається будівництво нового будинку, закладається перша плита. Праця дуже напружена, найбільша концентрація - під час прикріплення вантажу і відриву його від землі. Потрібно правильно сприймати і тлумачити сигнали стропальника. Щоб забезпечити безперебійну роботу всіх механізмів крана, машиніст проводить технічний огляд, змазку механізмів, бере участь у профілактичному ремонті.

Детальніше...


Електромонтер вміє виконувати нескладні роботи на відомчих електростанціях, регулювати навантаження електроустаткування, проводити ремонт та обслуговування сонячних та вітрових енергоустановок, виконувати такелажні операції з використанням вантажопідйомних машин, проводити ремонт трансформаторів, перемикачів, реостатів, постів керування, виявляти та усувати відмови, несправності та пошкодження електроустаткування, раціонально і ефективно організовувати працю на робочому місці.

Загальна характеристика професії:

Виконує окремі нескладні роботи з ремонту та обслуговування електроустаткування, монтує і ремонтує розподільні коробки кле-мників, запобіжних щитків та освітлювальної арматури. Очищає і продуває стисненим повітрям електроустаткування з частковим розбиранням, промиванням і протиранням деталей. Чистить контакти і контактні поверхні. Здійснює оброблення, зрощування, ізолювання і па-яння проводів. Прокладає встановлювальні проводи і кабелі. Обслуговує і ремонтує сонячні і вітрові енергоустановки. Виконує прості слюсарні, монтажні і теслярські роботи під час ремонту електроустаткування. Вмикає і вимикає електроустаткування і виконує прості вимірювання. Працює пневмо- та електроінструментом. Виконує такелажні роботи із застосуванням простих вантажних засобів і кранів, якими керують з підлоги. Перевіряє і вимірює опір ізоляції розподільної мережі статорів та роторів електродвигунів, обмоток трансформаторів, уводів і виводів кабелів.
              Виробляє заміну обмотки запасними секціями, з'єднує схеми і кріпить обмотку. Відновлює ізоляцію. Працює на ізолювальних станках по накладенню ізоляції на фасонні і круглі проводи. Відновлює обмотувальні проводи, вживані. Накладає ізоляцію гарячим і холодним способами із застосуванням пристосувань. Просочує, сушить і запікає обмотки і ізоляцію по встановленій технології.

Обслуговує силові та освітлювальні установки, відомчі електростанції, трансформаторні підстанції; проводить на них ревізію трансформаторів, вимикачів, роз'єднувачів і приводів до них. Перевіряє, розбирає і збирає схеми управління апаратурного і релейного захисту. Замінює контрольно-вимірювальні прилади і вимірювальні трансформатори. Усуває несправності в схемах і пристроях енергоустаткування підстанцій і технологічних машин і агрегатів, при-ладів автоматики і телемеханіки. Проводить налагоджування, регулювання і ремонт схем технологічного обладнання, а також автоматичних ліній, апаратів і приладів управління на агрегатах з програмним управлінням. Випробовує електродвигуни, електроапарати і трансформатори. Виконує роботи в розподільних приладах без зняття напруги.

Детальніше...


Загальна характеристика професії

Автослюсар - спеціаліст, який готує машину в дорогу. В автомобільному транспорті професія слюсаря з ремонту автомобілів - це професія №2 після водія, якість і результат роботи якого багато в чому залежить від справності автомобіля.

Щоб автомашина запрацювала, її потрібно зібрати, налагодити, від­регулювати і випробувати, у процесі експлуатації - обслуговувати і ремонтувати. Все це - справа слюсаря з ремонту автомобілів. Чим складніша машина, тим вища кваліфікація слюсаря, і якими б не були досконалими інстру­менти, завжди буде потрібна людина з "розумними" руками. Тому потреба у спеціалістах з ремонту автомобілів буде постійною і, оволодівши цією професією, можна легко працевлаштуватися на різних автопідпрємствах, фірмах автосервісу, автокомбінатах, автопарках, "шляхових допомогах", навіть відкрити свою справу.

Професія автослюсаря вважається престижною.

 

Предмет праці автослюсаря: автомашина, її агрегати, системи, механізми,окремі її прилади, а також частини приладів і деталей.

Основні операції: розбирання, ремонт, складання, ре­гулювання, комплексне вип­робування відповідно до технічних умов ек­сплуатації агрегатів та вузлів автомобілів різних марок.

Знаряддя праці: різноманітні ручні інструменти - ключі і викрутки, молотки, пасатижі, вимірювальні пристрої, пнев­матичне обладнання, стенди, електричні механізми та пристрої тощо.

Встановивши причини неполадок, слюсар розбирає несправні агрегати і вузли, замінює окремі деталі, знову проводить їх збирання і закріплює на своїх місцях, змащує частини, що труться, укладає лінії бортової комунікації. Робота закінчується оформленням необхідної здавальної документації.

Праця автослюсарів вимагає значних фізичних зусиль і напруги. Вони працюють в бригаді або індивідуально. Професію     автослюсаря     можна поєднувати з іншими професіями (наприклад, слюсаря механоскладальних робіт), працювати в інших галузях на­родного господарства (зокрема в машинобудуванні).

Детальніше...

 

Загальна характеристика професії.

Бурхливий розвиток мережі підприємств громадського харчування на початку XX ст. потребував організації шкіл кулінарного мистецтва, а потім технікумів, інститутів громадського харчування. Був створений Інститут харчування Академії медичних наук, в якому фізіологи, біохіміки розробили норми харчування залежно від клімату, професії та віку людини, вивчили низку проблем обміну речовин в організмі, створили засади сучасного лікувального харчування. Для широкого використання в харчуванні страв української народної кухні Український науково-дослідний інститут торгівлі і громадського харчування, відновив рецептуру стародавніх національних українських страв, вивчив особливості приготування найпоширеніших у даний час українських страв в різних регіонах нашої держави, склав рецептуру й технологію приготування понад 400 українських страв. 

Кухар – це не тільки давнішня, але і вічна професія. Без їжі людина не може існувати ні на землі, ні на морі, ні в космосі, тому професія кухаря потрібна людині постійно. Обов’язки кухаря: готувати, оздоблювати і порціонувати різноманітні страви з овочів, грибів, риби, м’яса, птиці, субпродуктів, перші страви, страви з круп, солодкі страви, напої, страви з яєць та сиру, борошняні вироби. У кухаря для приготування страви  є 4 основних смаки: солодкий, кислий, солоний, гіркий. Поєднуючи  їх, використовуючи широку гаму пахощів та ароматів, майстер-кухар готує страви, які впливають на емоційну сферу  людини.

 

Детальніше...
Флексографічний друк — спосіб нанесення зображення на матеріал за допомогою гнучких гумових форм з використанням рідких швидковисихаючих фарб. Широко застосовується з метою створення рекламної продукції, а також в дизайні, оформленні приміщень, виготовленні етикеток, упакування і т.п. Гнучка форма, яка передає малюнок, робить цей тип друку унікальним, поєднуючи в собі простоту і можливість високої тиражності. Одна форма розрахована на 1-5 млн. відбитків. Її еластичність виключає процес приправки, дає можливість друкувати на грубій або гнучкою фактурі, використовувати широкий спектр матеріалів.

Переваги флексографічного друку

Флексодрук відрізняється такими плюсами, що виділяють його серед інших способів передачі малюнка: можливість працювати з матеріалами різної товщини і фактури; скорочення кількості післядрукарських  процесів; можливість використання екологічно чистих фарб; зображення відрізняється високою якістю, люттю; можливість використання будь-яких кольорів і малюнків; за допомогою гнучких форм можна регулювати їх тиск на матеріал; економічність; висока швидкість друку.


Обладнання для друку

Використовуються спеціальні друкарські машини, найчастіше ротаційні. Рельєфна форма виготовляється з гуми або з фотополімерів. Самі ж машини можуть бути трьох типів: Ярусні. Така машина складається з окремих вузлів, розташованих один над іншим і знаходяться в окремих друкованих циліндрах. Обладнання не дає можливості поєднувати багато кольорів і переносити малюнок на занадто тягучі матеріали. Призначена для щільного паперу. Секційні. Так само мають окремі друковані вузли в циліндрах, але ці вузли розташовані горизонтально. Є можливість переносити зображення на розтягувані матеріали, тканина, завдяки контрольно-вимірювальних приладів натягу. Часто використовуються для друку на габаритних виробах (картонні коробки, стенди), а також на самоклеючих етикетках. Планетарні. Всі вузли згруповані в один циліндр. Така машина дає можливість друкувати на тонких і тягучих поверхнях, оскільки вони не піддаються розтягуванню і обертаються тільки навколо циліндра. Ідеально підходить для перенесення малюнка на тонкий пластик, тканину. Поєднує велику кількість кольорів. Недолік — можливість друкувати тільки з одного боку поверхні.


Матеріали
Флексографічний друк можливий на картоні, папері звичайному і самоклейці, плівці, тонкому пластику, фользі і т.п. Важливу роль у флексодруці відіграють фарби. Щоб досягти потрібної яскравості і насиченості, чорнило повинні відповідати певним нормам. Залежно від способу запечатування відбитка флексографічні фарби поділяють на: водорозчинні (вбираються поверхнею); з летючими розчинниками (спирторозчинні або спиртові фарби, які закріплюються шляхом випаровування); УФ-висихаючі (закріплюються під впливом ультрафіолетового випромінювання). Найбезпечнішими і зручними вважаються водорозчинні фарби, але з ними неможливо працювати при друку на плівці і пластиці. З цією метою використовуються чорнила на основі летючих розчинників, які, до того ж, коштують дешевше. Ну а останній вид фарбувальних речовин з’явився не так давно, але вже став дуже популярним, завдяки високим результатам друку.

Процес друку

Флексографічний друк — прямий метод перенесення зображення. Форма покривається фарбою, торкається до поверхні і залишає на ній відбиток. Спеціальний валик (анілоксовий) завдає чорнило на опуклі частини форми, які і роблять візерунки, написи. Цей валик має спеціальні комірки, за допомогою яких переноситься потрібну кількість чорнила.